Vrei sa primesti in format pdf. Planul de Conturi General?
Iti oferim GRATUIT acest Raport special
Vei primi si ultimele noutati din Newsletterul Contabilul.ro
Contul 472 "Venituri inregistrate in avans" este un cont de pasiv si este folosit pentru a tine evidenta veniturilor efectuate in avans.
Contul 472 se utilizeaza pentru inregistrarea in avans a veniturilor.
Daca de exemplu, societatea factureaza un abonament la serviciile oferite, venitul obtinut va fi considerat un venit inregistrat in avans deoarece nu este in totalitate un abonament al perioadei curente. Pentru veniturile viitoare folosim contul 472 in locul unui cont din clasa 7 (venituri curente).
De asemenea, in cazul prestarilor unor servicii, daca pretul de vanzare include o valoare distincta, specificata contractual, destinata prestarii ulterioare de servicii (de exemplu, asistenta tehnica si perfectionarea produsului dupa vanzarea unui program informatic), acea suma este amanata (contul 472 „Venituri inregistrate in avans”) si recunoscuta ca venit pe parcursul perioadei in care se
presteaza serviciile, dar nu mai tarziu de incheierea perioadei pentru care a fost contractata prestarea ulterioara de servicii.
In creditul contului 472 "Venituri inregistrate in avans" se inregistreaza:
In debitul contului 472 "Venituri inregistrate in avans" se inregistreaza:
Soldul contului reprezinta veniturile inregistrate in avans.
Iata cateva exemple de inregistrari contabile cu contul 472:
1. Facturarea produselor, marfurilor, serviciilor prestate:
411/418 = 701 la 708, 472 – pretul de vanzare
Cartea verde a contabilitatii 2026
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Cartea Verde a TVA
445 = 472 – valoarea subventiei
472 = 741 – subventia trecuta la venituri
472, 658 = 5121 – subventia restituita
Citeste si: Monografie contabila subventii nerambursabile
3. Venituri inregistrate in avans
411/512/531 = 472 – sumele incasate in avans
472 = 704, 705, – sumele determinate
706, 708, 766 pentru fiecare perioada
Va prezentam mai jos doua spete utile de monografii contabile cu contul 472 – Venituri inregistrate in avans.
INTREBARE:
Societatea noastra factureaza produse in baza unui contract cu conditii de livrare agreate CIP depozitul clientului.
Factura se emite in ultima zi din luna aprilie, livrarea are loc la cateva zile ulterior in luna mai, prin mijloace de transport proprii ale companiei.
Din punct de vedere recunoastere venit, avem baza legala sa consideram justificata recunoasterea de venit in luna in care se emite factura - adica aprilie? Conform Incoterms, pedarea riscurilor si beneficiilor la CIP are loc in momentul transferului marfii catre caraus - adica firma noastra isi transfera carausului propriu marfa. In baza OMFP 1802/art. 441 - desi o parte din conditii par a fi indeplinite pentru recunoasterea de venit in luna aprilie - totusi predarea riscurilor si beneficiilor se face in luna mai.
Avem baza legala de care ne putem prevala pentru recunoasterea de venit la aprilie, si evitarea riscului de cut-off pe care ni l-au invocat in mod repetat auditorii? In caz contrar, este suficient un acord in scris cu clientul, referitor la predarea riscurilor si beneficiilor in ziua emiterii facturii si incheierea unui proces verbal de pastrarea in custodie a marfii tot cu clientul, pana vom face transportul si predarea efectiva a produselor/marfii?
SOLUTIE FISCAL – CONTABILA aplicabila conform legislatiei in vigoare la data de 21 Iun 2024
In cazul livrarii marfurilor, exigibilitatea taxei pe valoarea adaugata intervine la data la care are loc faptul generator, adica la data livrarii.
Din punct de vedere contabil, valoarea facturii emise poate fi inregistrata in creditul contului 472 "Venituri inregistrate in avans", urmand a fi recunoscuta la venituri, in contul de profit si pierdere, la data faptului generator din punct de vedere al TVA, respectiv la data livrarii bunului, dupa receptia si punerea in functiune a acestuia, daca prin contract se prevede o astfel de obligatie d.p.d.v. tehnic.
Conform pct. 351 alin. (1) si alin. (2) din O.M.F.P. nr. 1802/2014 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind situatiile financiare anuale individuale
"(1) Cheltuielile platite/de platit si veniturile incasate/de incasat in exercitiul financiar curent, dar care privesc exercitiile financiare urmatoare, se inregistreaza distinct in contabilitate, la cheltuieli in avans (contul 471 "Cheltuieli inregistrate in avans") sau venituri in avans (contul 472 "Venituri inregistrate in avans"), dupa caz.
(2) In aceste conturi se inregistreaza, in principal, urmatoarele cheltuieli si venituri: chirii, abonamente, asigurari si alte cheltuieli efectuate anticipat, respectiv veniturile din chirii, abonamente si alte venituri aferente perioadelor sau exercitiilor urmatoare."
Astfel, la emiterea facturii inainte de data faptului generator poate fi efectuata inregistrarea contabila:
4111 = %
"Clienti" 472
"Venituri de realizat"
4427
"TVA colectata"
Aceasta inregistrare contabila este prevazuta si prin O.M.F.P. nr. 1802/2014 "Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta creantelor si decontarilor in relatiile cu clientii interni si externi pentru produse, semifabricate, materiale, marfuri etc. vandute, servicii prestate, pe baza de facturi.
Contul 411 "Clienti" este un cont de activ.
In debitul contului 411 "Clienti" se inregistreaza:
- valoarea la pret de vanzare a marfurilor, produselor, semifabricatelor etc. livrate si serviciilor prestate, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta (701 la 708, 4427);
........
- venituri inregistrate in avans sau de realizat, aferente perioadelor sau exercitiilor financiare urmatoare (472);"
Vezi AICI alte cateva sute de MONOGRAFII CONTABILE alcatuite de specialisti in domeniu si ACTUALIZATE la zi >> Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile.
INTREBARE:
Conform Ordonantei 12/2024 privind instituirea unui ajutor de stat pentru sustinerea activitatii de crestere a pasarilor am aplicat si ni s-a aprobat cererea de acordare in suma de 280 mii euro. Acest ajutor face referire la perioada iulie 2022 - august 2023.
Voi considera venituri in avans in evidenta contabila la decembrie 2023 sau inregistrez in 2024 astfel:
a) la data aprobarii cererii:
4451 = 472
b) in luna in care incasez:
5121 = 4451
472 = 741?
SOLUTIE FISCAL – CONTABILA aplicabila conform legislatiei in vigoare la data de 21 Apr 2024
Ajutoarelor de stat din punct de vedere contabil si fiscal le este aplicat regimul subventiilor. Pentru platitorii de impozit pe profit, veniturile din subventii intra in baza de calcul a rezultatului fiscal drept venituri impozabile, avand in vedere ca nu se regasesc in categoria veniturilor neimpozabile prevazute la art.23 din Codul fiscal.
Modul de reflectare in contabilitate a subventiilor este reglementat in OMFP 1802/2014 la sectiunea 4.11 Subventii In categoria subventiilor se cuprind subventiile aferente activelor si subventiile aferente veniturilor.
Subventiile aferente activelor reprezinta subventii pentru acordarea carora principala conditie este ca entitatea beneficiara sa cumpere, sa construiasca sau sa achizitioneze active imobilizate (pct. 394 alin. (1)).
Subventiile aferente veniturilor (sau subventii pentru finantarea de cheltuieli) cuprind toate subventiile, altele decat cele pentru active (pct. 395) .
Contabilitatea proiectelor finantate din subventii se tine distinct, pe fiecare proiect, sursa de finantare, potrivit contractelor incheiate, fara a se intocmi situatii financiare anuale distincte pentru fiecare asemenea proiect (pct. 397 alin. (1)).
In continuare se prezinta, exemplificat pe cele doua activitati specifice finantarii din subventii (activitatea de investitii si activitatea curenta), principalele inregistrari contabile efectuate in legatura cu subventiile. Operatiunile contabile efectuate au la baza documentele justificative intocmite si clauzele contractuale stabilite intre parti.
Exemple:
In contabilitate se efectueaza urmatoarele inregistrari:
- recunoasterea dreptului de a incasa subventia (la data semnarii acordului de finantare):
445 Subventii = 475 Subventii pentru investitii
- incasarea subventiei:
5121 Conturi la banci in lei = 445 Subventii
- achizitionarea echipamentului tehnologic:
2131 Echipamente tehnologice (masini, utilaje = 404 Furnizori de imobilizari si instalatii de lucru
- achitarea furnizorului de imobilizari:
404 Furnizori de imobilizari = 5121 Conturi la banci in lei
- inregistrarea amortizarii lunare:
6811 Cheltuieli de exploatare privind amortizarea = 2813 Amortizarea instalatiilor si
imobilizarilor mijloacelor de transport
si, concomitent,
- recunoasterea venitului aferent subventiei:
475 Subventii pentru investitii = 7584 Venituri din subventii pentru investitii
Exemple de operatiuni efectuate in legatura cu subventiile primite pentru a acoperi cheltuieli curente:
- o subventie guvernamentala (suma nerambursabila) care urmeaza a fi primita drept compensatie pentru cheltuieli sau pierderi deja suportate in cursul exercitiului financiar, fara a exista costuri viitoare aferente, se recunoaste ca venit in perioada in care devine creanta, astfel:
445 Subventii = 741 Venituri din subventii de exploatare
sau
- in cazul in care se primesc fondurile si nu s-au efectuat cheltuielile care se finanteaza din aceasta sursa, se efectueaza inregistrarea:
445 Subventii = 472 Venituri inregistrate in avans
si:
- pe masura inregistrarii cheltuielilor in conturile din clasa 6, are loc reluarea la venituri a sumelor din contul 472:
6xx Conturi de cheltuieli = %
3xx Conturi de stocuri si productie in curs de executie
4xx Conturi de terti
472 Venituri inregistrate in avans = 741 Venituri din subventii de exploatare
- incasarea subventiei in contul de disponibil:
5121 Conturi la banci in lei = 445 Subventii
In concluzie, in cazul in care se primesc fondurile si nu s-au efectuat cheltuielile inregistrati 445 = 472 si 5121 = 445.
Dupa ce avansati cheltuieli din fondurile primite, inregistrati 472 = 741.
Vezi AICI sute de monografii contabile detaliate pentru probleme din realitatea zilnica imediata, cat si parghii practice care iti usureaza munca si te ajuta sa eviti intarzierea raportarii datelor catre autoritatea fiscala.